неделя, 3 февруари 2008 г.

За правата на хомосексуалните

ПРАВА НА ХОМОСЕКСУАЛНИТЕ

Разбирането у нас към сексуалното различие съществува, доколкото самото различие не засяга личния периметър на всеки хетеросексуален, отбелязва РФИ в рубриката си "Европейски акценти"

14.02.2007

След години на борба асоциациите за защита на хомосексуалните в Словения успяха да получат през 2005 г. закон, позволяващ съюз между две лица от един и същи пол.

Далеч не става въпрос за хомосексуален брак, тъй като в Словения темата продължава да е табу. Защитниците на хомосексуалистите обаче съвсем не са доволни от постигнатото и заявяват, че е направена едва съвсем малка крачка напред.

Проектозаконът, който отлежаваше в продължение на 12 г. в чекмеджетата, трябваше да им даде същите права като на хетеросексуалните двойки с изключение на правото за осиновяване.

В крайна сметка обаче се оказва, че става дума просто за символично подписване на партньорство между лица от един и същи пол, защото законът не предвижда нито право на наследство, нито достъп до заеми, нито право за намаляване на данъците.

Положението е стигнало дотам, че асоциациите съжаляват за епохата на бивша Югославия, когато Словения е била доста по-напред от останалите югорепублики.

Именно в Словения е създадена първата асоциациите за защита на хомосексуалните в Източна Европа. Тук се появява и първият

фестивал на гей филмите

60% от словенците отговарят в проучване, че не биха искали да имат за съсед хомосексуален.

Все е още е много трудно за хората с нетрадиционна сексуална ориентация в Румъния да бъдат приемани в обществото наравно с останалите.

Там хомосексуалните заедно с циганите са може би най-отхвърляните общности.

Вярно е, че първите успяха да организират два гей парада в Букурещ през 2005 и 2006 г., но до 2000 г.

хомосексуалността бе смятана за престъпление

Една от асоциациите, които подкрепят хората с различна ориентация е "Акшепт". Провеждат се срещи, където се дискутират проблемите на хомосексуалните във враждебно настроеното румънско общество.

Флорентина Бъчиок е директор на "Акшепт".

През 2003 г. Институтът за обществените политики направи проучване за настроенията и толерантността на румънците по въпросите наречени "деликатни".

Установено беше, че са много нетолерантни към ромите и хомосексуалните. По тези въпроси нетолерантността бе най-висока.

37% смятат, че хомосексуалистите трябва да бъдат наказвани от закона, а 40% - че не трябва дори да живеят в Румъния. Според организацията "Акшепт" това са тревожни данни.

Лесбийките, които участват в дискусиите на асоциацията, споделят, че се страхуват да признаят открито за ориентацията си. В повечето случаи хората се подиграват с тях и ги обиждат, но често се стига и до физическа разправа и от страна на мъже.

Оказвайки подкрепа на различните, "Акшепт" се грижи за подслона на прогонените от семействата им хомосексуални или за уволнените заради ориентацията им.

В сравнение със съседна Румъния у нас различната сексуалност може да бъде по-свободно демонстрирана.

Българското законодателство

не е толкова драстично, каквото доскоро беше румънското. Разбирането у нас към сексуалното различие съществува, доколкото самото различие не засяга личния периметър на всеки хетеросексуален.

Представители на гей общността окачествяват това като лицемерие. Част от тях излизат от капсулираната като цяло общност и търсят обществена изява.

За информацията какво се случва с правата на общността грижа имат основно две организации "Куиър България" и "Джемини".

Списък с осем въпроса към политиците отправи гей организацията "Джемини" преди изборите на 25 юни 2005 г. Въпросите, които поставиха, имаха за цел намиране на политическа подкрепа сред кандидат-депутатите.

Гейовете се вълнуваха от това дали политиците биха подкрепили криминализирането на престъпления, предизвикани от хомофобия, дали биха включили термина "сексуална ориентация" към сексуалните признаци и така да се забрани дискриминацията.

Гей общността потърси и законово признаване

на фактическото съжителство между партньори от един и същи пол. Голяма част от хомосексуалистите не крият подобно съжителство. Те консумират връзката си само морално и емоционално, нямат наследствени права, нито пък право да осиновяват деца.

Законодателство обаче не забранява на хората от един и същи пол да живеят на семейни начала, както живеят и много от хетеросексуалните двойки.

Обикновено връзката между двама хомосексуални е твърде дискретна, защото обществото ни има негативни нагласи към откритите хомосексуални действия. От друга страна хомосексуализмът е вид

модерно социално явление

Не е тайна, че хомосексуалните се поддържат. Някои от тях заемат престижни позиции и това се използва от други с цел социално обезпечаване.

Излиза, че някои сексуални партньорства, са основани на изгода и трамплин към определен социален статус.

У нас все още на нещата от живота на хората с друга сексуална ориентация се гледа като по-скоро като на сензация от жълтата преса, отколкото като защита и отстояване на човешки права.

Илюстрация за това са екстравагантните опити за гей-сватби като сватбата на фолк-певеца Азис, която се превърна в събитие №1 за много медии.

Няма коментари: